Cestovať rok môžeš aj ty!

Whistler, Canada

Anglickú verziu nájdete tu

Predstav si, že sekneš s prácou, predáš takmer všetko čo máš a bookneš jednosmernú letenku. Strašidelná predstava? Áno, to naozaj bola.

Už je to viacej ako rok, čo sme na cestách, a ten čas, kedy sme vzrušene plánovali a snívali sa zdá ako dávna minulosť. Viem si tu predstaviť skeptické hlasy od niektorých z vás. Nie, nemusíš byť dieťa bohatých rodičov, aby si si splnil svoj sen, áno musíš si našetriť určitú sumu, a nie, nemusíš sa báť toho, čo bude keď (ak) sa vrátiš. Pretože po návrate budeš iný človek, plný nových skúseností, zážitkov, príbehov a práca, ktorú si nechal bude to posledné, čo ťa bude trápiť.

Predstavujeme vám naše tipy z ciest po Severnej, Strednej a Južnej Amerike, ktoré ti pomôžu cestovať 1 rok, cestovať lacno a spoznať danú destináciu ako miestny.

SPRAV SI ROZPOČET

Buď realista. Získaj čo najviac informácií o cenách ubytovania, dopravy a jedle v danej krajine. Buď pripravený na neočakávané náklady ako víza, doprava z letiska alebo autobusovej stanice, a taktiež nezabudni na atrakcie v danom mieste, ktoré sú väčšinou tá nákladnejšia položka. Ak si mysliš, že tvoj rozpočet je kvázi hotový, pridaj navrch 10%.

ROZPRÁVAJ SA S ĽUĎMI

Komunikácia s miestnymi ľuďmi je ten najlepší spôsob ako spoznať danú krajinu. Nie je to len tvoj osobný benefit, ale taktiež miestni majú veľký záujem dozvedieť sa viacej o tebe a tvojej krajine. Nauč sa miestny jazyk, alebo jeho časť a ukáž ako si ceníš ich pohostinnosť. Dokonca sa môže z toho vyvinúť pozvanie na obed, darček, miesto na prespanie alebo aj nový priateľ.

Taktiež, nezabudni sa pýtať na rady a odporúčania iných cestovateľov, ktorých stretneš počas ciest. Nezáleží na tom, koľko času si strávil prieskumom, človek, ktorý navštívil dané miestne iba nedávno, bude mať tie najaktuálnejšie informácie. Nedrž sa svojej cestovateľskej príručky ako biblie, veci sa rýchlo menia a tie najlepšie hosteli alebo vytlačené cestované poriadky v najnovšej verzii Lonely Planet môžu byť už neaktuálne.

Colombia

SNAŽ SA NEVYTŔČAŤ Z DAVU

Turistom budeš aj keď sa silou mocou budeš snažiť ním nebyť. Najmä, ak cestuješ mimo západného sveta. V Latinskej Amerike budeš považovaný za ,,Gringo“ akokoľvek vyzeráš. Ale to je úplne v pohode, väčšina miestnych bude rado, že si v ich krajine a budeš srdečne vítaný. Viem, že veľa ľudí si tu povie: „Nie som bohatý, cestujem na minimálnom rozpočte.“ Avšak, mohol si si dovoliť vycestovať do danej krajiny a to je dosť veľký dôvod pre miestnych si myslieť, že bohatý si. Jednoducho nepremávaj sa svojou novou DSLR kamerou po meste, nemávaj so svojím novým iPhonom pred tvárami miestnych, lebo sa môže ľahko stať, že oň prídeš.

STAŇ SA DOBROVOĽNÍKOM

Úprimne, bez dobrovoľníckych prác by sme si nemohli dovoliť cestovať takto dlho. A je to jeden z najlepších zážitkov aké sme mali. Na trhu je množstvo stránok, ktoré ponúkajú dobrovoľníctvo po celom svete. Stránka, ktorú využívame my najviac sa nazýva Workaway.info. Jednoducho sa zaregistrujete, vytvoríte si svoj profil s informáciami o čo sa najviac zaujímate, aké máte povolanie, zručnosti a hobby a hľadáte prácu v danej krajine. Ročný poplatok vás vyjde na približne $30. Dobrovoľníctvo je výmena práce za stravu a/alebo ubytovanie. Záleží na tom, čo zamestnávateľ ponúka. Pozor, nezarobíte nič, ale taktiež nič neminiete. Tá najbežnejšia výmena je práca 20-25 hodín týždenne za spomínanú odmenu. Nemusíte sa však báť, typy prác sú naozaj rôznorodé. Od veľmi žiadaných stolárov až po web dizajnérov, alebo ľudí ochotných variť, upratovať a samozrejme učiť sa nové veci.

My sme mali naozaj šťastie na skvelé dobrovoľnícke práce počas minulého roku. Začínajúc v Kanade prácou pre kemp, kde sme pozorovali veľryby každý deň, cez maľovanie stien prvý krát v živote v meste Seattle, ďalej rekonštrukcia domu z roku 1894 v Portlande, ďalej práca s Májskymi ženami v Guatemale až po vypomáhanie s marketingom v španielskej jazykovej škole v Kolombii.

S troškou šťastia dokonca môžete zarobiť aj nejaké tie tringelty.

Guatemala

DOPRAVA

Cesta z bodu A do C cez B môže vyjsť celkom draho, avšak tu sú naše tipy ako spraviť prepravovanie sa lacnejším.

Stopovanie

Metóda nie odporúčaná všade, avšak z našich skúseností veľmi ľahký spôsob prepravy v Britskej Kolombii, v Kanade. Stretli sme neskutočné množstvo srdečných a štedrých ľudí, ktorí sa báli o nás viac ako my sami o seba. Zažili sme skvelé rozhovory, mali veľa smiechu a to sú spomienky navždy.

Zopár tipov pre ľudí, ktorí sa rozhodli stopovať prvý krát:

  • Ver svojej intuícii

  • Usmievaj sa keď stopuješ (neuveríš ako to pomôže)

  • Stopuj na okraji mesta, vyber miesto, kde je ľahké pre vodičov zastaviť

  • Pozeraj sa ľuďom do očí

  • Rozprávaj, pýtaj sa otázky, prelom bariéru

  • Nezaostruj sa na určitú destináciu, napíš si tabuľku ideš na juh, sever, východ alebo západ.

  • A nerob si určité planý, lebo možno sa na dané miesto nedostaneš v ten pravý čas alebo sa nakoniec objaví niečo lepšie.

Miestne autobusy

V Severnej Amerike a v iných krajinách západného sveta nie je toho moc na čo sa tešiť, ale zvyčajne sú to mestské autobusy, ktoré sú tou lacnou dopravou. V USA a Kanade sme našli spoločnosti ako Bolt Bus and Mega bus, ktoré sú lacnejšou a aj čistejšou alternatívou známej spoločnosti Greyhound. V Strednej Amerike sa pripravte na riadnu zábavu a to vo forme „chicken buses“ teda takzvaných slepačích autobusov. Sú to staré americké školské autobusy pretransformované z nudnej žltej farby na asi každú možnú farbu, dekorované náboženskými symbolmi a plyšovými hračkami. V Strednej Amerike je to tá najzábavnejšia a najlacnejšia forma dopravy, zvyčajne preplnená nielen ľuďmi ale aj dobytkom, nábytkom, obilninami a dokonca predavačmi ponúkajúcimi miestne špeciality. Jazda bude šialená, nepohodlná, hlučná a horúca ale bezpochyby hodná zážitku.

Ride share alebo zdieľanie cesty s inými ľuďmi

Poväčšine ich nájdete v Severnej Amerike vo forme Facebookovských skupín do ktorých sa zaradíte alebo webovej stránky ako Pop Ride. Obe možnosti ponúkajú dopravu od miestnych ľudí z miesta A do bodu B. Cieľom zdieľania cesty je ušetrenie na palive, teda každá osoba pridá určitú sumu na benzín. Kliknite sem, ak chcete vidieť príklad Facebookovskej skupiny z Vancouver Island, v Kanade.

Lake Moraine, Canada

Kúpa auta

Skvelý spôsob ako precestovať viacej miest bez drahého prenájmu automobilu. Vlastné auto ti poskytne slobodu a ak cestujete dlhšiu dobu tak vám pomôže ušetriť peknú čiastku. Iste, každá krajina má iné pravidlá a zákony týkajúce sa kúpy a registrácie auta, čiže veľa prieskumu je nutného pred kúpou vozidla. My sme kúpili auto v USA, postavili v ňom posteľ a prešli 11 štátov za 6 týždňov. Ušetrili sme veľa na doprave, ubytovaní a videli sme viacej miest než keby sme cestovali autobusom. Viac informácií ako kúpiť a registrovať auto v USA nájdete tu (anglická verzia).

Uber

Možno ste už aj na vlastnej koži zistili, že tento skvelý biznis model je lacnejšia forma dopravy ako taxíky vo vašom meste. Inak tomu nebude ani v tomto prípade. Uber nie je dostupný úplne všade, avšak v mnohých väčších mestách v Severnej, Strednej a Južnej Amerike je táto služba populárna, cenovo a časovo dostupnejšia ako iné formy dopravy. Ak nemáte ešte vytvorený účet s Uber, použite tento promo kód a získajte zľavu AUD15 dolárov z vašej prvej jazdy.

Guatemala Chicken Buses

JEDLO

Zdieľajte potraviny a spoločne si navarte

Skoro ako doma, varenie aj v tomto prípade (výnimkou je Mexiko) je tou ľacnejšou alternatívou ako stravovanie sa vonku. Dokonca ešte ľacnejšie ak varíte ako skupina a podelíte sa o snahu a náklady. Nemusíte však cestovať s inými ľuďmi, ak spoznáte nových ľudí alebo ostávate na jednom mieste dlhšie, veľmi odporúčaný spôsob ako ušetriť na strave a ľahko vytvoriť kamarátstvo.

Stravujte sa ako miestni

Vyraziť si von na večeru je super, avšak skúste sa stravovať ako miestny a ochutnajte miestne podniky. Možno nie úplne atraktívne prostredie, zato to však jedlo a ľudia vás môžu milo prekvapiť. Budete zaskočení, koľko ľudí sa bude o vás zaujímať, koľko vás pozve na drink alebo dokonca zaplatí účet.

Zminimalizujte príjem alkoholu a kávy

Viem, ste na dovolenke a chladené pivo po náročnom výstupe do hôr padne, alebo také kávičkovanie niekde na námestí, ale predstavte si, že tot robíte každý deň. Váš rozpočet bude čoskoro na nule.

Tulum, Mexico

UBYTOVANIE

Najväčšia položka na ktorej sme ušetrili bolo ubytovanie zadarmo a to vďaka dobrovoľníckym prácam. Keď však za ubytovanie musíme platiť, Airbnb je našou prvou voľbou. Ako pár, ubytovane v Airbnb vyjde väčšinou lacnejšie ako samotná posteľ v hosteli a je to taktiež skvelý spôsob ako spoznať miestnych ľudí. Ak ešte nemáš účet s Airbnb, zaregistruj sa tu a získaj AUD$50 zľavu z prvej rezervácie.

Prespanie u miestnych ľudí.

Počas našich ciest sme mali tú možbosť prespať u ľudí, ktorých sme stretli vďaka dobrovoľníckym prácam, vďaka stopovaniu alebo u priateľov, ktorý nás prichýlili a postarali sa o nás ako o rodinu. Super spôsob ako sa aspoň na chvíľu vypadnúť z cestovateľskej rutiny a zažiť domácku atmosféru.

Stanovanie.

Ak ste ochotní niesť stan a veci k tomu potrebné, veľmi odporúčaný spôsob ako ušetriť peniaze na ubytovanie a taktiež skvelá metóda ak plánujete cestu do odľahlejších časti.

Hosteli

Jedno z najvyhľadávanejších foriem ubytovania medzi backpackermi. Avšak nie až tak lacné ako si každý predstavuje. Z našich skúseností, veľmi predražené a mimo nášho rozpočtu hlavne v USA a Kanade. Zato od Mexika smerom nadol sme mali len pozitívne skúsenosti. Skvelý spôsob ako spoznať ľudí, a získať tipy a poučiť sa z chýb iných cestovateľov. Hosteli väčšinou ponúkajú tipy na miestne atrakcie, či už sú to reštaurácie, bary a taktiež niektoré raňajky a exkurzie zadarmo. Stránka hostelworld.com ponúka množstvo hostelov z celého sveta.

Couchsurfing

Ďaľšia skvelá možnosť ako ušetriť na ubytovaní, stretnúť miestnych ľudí a spoznať ich kultúru. Táto možnosť môže byť na prvý pohľad strašidelná, čiže naša rada by bola, vyberte si rovnaké pohlavie ( možno viacej aplikované pre dievčatá), vyberte si človeka s veľkým počtom pozitívnych referencií, a pýtajte sa otázky ak nie ste si istý.Ak máte skúsenosti s tým, že vám ľudia neodpisujú, snažte sa vytvoriť osobnú žiadosť pre každého jednotlivca. Nerozposielajte jednu správu desiatkam ľuďom. Pozorne si preštudujte profil každého hosťujúceho, a napíšte osobnú správu so žiadosťou prečo by ste radi stretli danú osobu. Ak ste nováčíkom a nikdy ste nemali couchsurferskú skúsenosť, buďte úprimným vyjadrite svoje pochybnosti, obavy a túžby vo svojom profile a správe.

Road trip USA

AKO ZAROBIŤ EXTRA PENIAZE

Aj počas cestovania sa nájde spôsob ako si zarobiť peniaze. Porozmýšľajte nad svojimi zručnosťami, skúsenosťami alebo hobby.

Ak vás baví variť, navrhnite v hosteli, že uvaríte večeru pre ľudí za nie veľmi vysokú cenu. Myslite na to, že ľudia cestujú na určitom rozpočte. Pravdepodobne nezarobíte veľa, ale bude vám to stačiť na pokrytie stravy na niekoľko dní.

Učitelia jógy, osobní tréneri boli viac menej žiadaní takmer všade kde sme cestovali. Jednoducho si môžte vytvoriť svoju vlastnú hodinu vo forme dotácie, opäť nepýtajte zaň veľa.

Muzikanti, tanečníci a umelci, hranie na ulici je jedno z najstarších remesiel na svete.

Tieto rady pochádzajú z našich cestovateľských skúsenosti, avšak cestovanie je osobná vec. Každý človek vníma a vidí veci inak. Dúfame, že tieto rady vám pomôžu pri cestovaní a nakopnú vás vidieť svet. Verte nám, je naozaj úžasný.

Costa Rica