Plavba z Panamy do Kolombie cez tropické ostrovy San Blas

English version click here

Je niekoľko spôsobov ako sa dostať z Panamy do Kolombie. Letom a teda tým lacnejším spôsobom, môžte si trúfnuť prekročiť život ohrozujúci Darienov Priestor a guerilovú džunglu s pašerákmi kokaínu alebo sa môžte plaviť na plachetnici cez tropické ostrovy San Blas Islands. My sme si vybrali práve túto môžnosť a bolo to jedno z najlepších dobrodružstviev počas nášho 11 mesačného cestovania.

Našu budúcu posádku sme stretli v malom prístavnom mestečku Porto Lindo a na plavbu sme vyrazili po privítani krátko popoludní so zamračenou oblohou. Pôvodný plán bola 3 dňová plavba cez tropické ostrovy San Blas a 2 dni cez otvorené more smer Kolombia. Na naše velké štastie sme sa tímovo dohodli o 1 dňové predĺženie tohto tropického raja.

Prvé 4 dni boli dokonalé. Oblaky zmizli z oblohy hneď prvé rano po prebudení a nasledjúce dni v Karibiku sme strávili vylihovaním na bieločistej pláži, šnorchlovaním v korálových útesoch, hraním šialených pivových hier ( Kaňadania sú v tomto majstri), objavovaním miestnych osád, pitím Coco Loco ( čerstvý kokos s rumom), vatrou na pláži či dokonca chytaním rýb z paluby a ich dorazením vodkou.

Posledné dva dni kedy sa ľoď dostáva na otvorené more bez zastávky vôbec neboli také zlé a to vďaka pokojnému oceánu a skvelej spoločnosti, teda ľuďom z celého sveta, ktorí dotvárali náš tím.

Ako si vybraý tú správnu ľoď?

Pred výberom tej našej, sme si nachádzali na internete množstvo nie pozitívnych hodnotení, o tom ako sa jedna ľoď potopila, na inej bol kapitan bol veľmi spoločensky unavenáý alebo počasie bolo priam hrôzostrašné! Čiže naše nádeje boli veľmi malé.

Na trhu je množstvo spoločností , ktoré ponukajú plavbu do Kolombie a množstvo ľodí, či už sú to šialené párty lode, alebo viac relaxačné plavby.

Dávajte si pozor na to čo si želáte. Pretože nám sa splnilo presne to čo sme chceli a to vo forme dokonalej kombinácie toho správneho stupňa zábavy a relaxu . Náš tím tvorili kapitán Charlie, šefkuchárka Nathalie, malý surfer Keenan a rozkošné štena Maxi. A samozrejme ľudia z celého sveta s ktorými sme strávili nasledujúcich 6 dni.

Na odporúčanie iných cestovateľov sme sa rozhodli pre spoločnost Blue Sailing a po dôkladnom preštudovaní všetkých ich ľodí náš výber padol na plachetnicu Wild Card.18m dlhá ľod pôvodom z Južnej Austrálie bola špeciálne postavená na pre búrlivé more. Plavba nás vyšla na $550 ale počítajte s extra nákladmi na víza a dopravu z Panama City.

Ako sa zbaliť a čo si vziať so sebou?

Po zaplatení zálohy vám príde informačný email s inštrukciami ako sa zbaliť, čo si priniesť plus detaily o dodatočných poplatkoch. Prvá rada, zdvojnásobte alkohol. Ak premýšľate nad hocakým počtom piv, fliaš vína alebo rumu, verte nám a zdvojnásobte počet. Všetkých 18 ľudi z našej posádky mala nedostatok alkoholu. Počas plavby budete mať možnost dokúpiť si pivá od komunít a zároveň tak podporiť miestnych ľudí avšak nespoliehajte sa na veľký počet.

Jedlo na lodi bolo delikátne. Od langustových večerí, po čerstvo pripravené sašimi, ovocie. Ak radi maškrtíte, pribaľte si k alkoholu aj tie. Klobúk, opaľovací krém a slnečné okuliare sú absolútnou nevyhnutnosťou. My sme mali to šťastie vo forme 6 slnečných dní, avšak aj to sa odrazilo na našom tele. Spálená som takto nebola ani nepamätám. Ľoď nemá dostatok tieňa, čiže slnku ste vystavení viacmenej celý deň.

Dramamine – tabletky proti morskej nevoľnosti (dostupné kdekoľvek v Strednej Amerike). Morská choroba sa objaví počas plavby určite, najmä ak vám počasie nepraje alebo počas plavby cez otvorené more. Nepodceňujte túto skutočnosť a nabaľte tabletky, chcete sa predsa zabávať nie?

San Blas Islands

Hľadáte nové okuliare? S kódom 20off1712dostaneme 20% zľavu na akýkoľvek pár značky The Cassette Company. Kliknite sem

Čerešničkou na torte je finálna destinácia plavby a to čarovné koloniálne mestečko Cartagena v Kolombii, ktorého farebné ulice a atmosféra vás úplne pohltia.

Ak niekedy plánujete cestu z Panamy do Kolombie, jednoznačne odporúčame plavbu cez San Blas Islands s výnikajúcou posádkou Wild Card.

Naše najnovšie video zo San Blas Islands TU