Výstup na sopku Acatenango (3976 m.n.m.): Návod ako zvládnuť túru, ktorá bola jednou z najťažších aktivít aké som zažila.

Photo Credit: www.nathan-robert.com

For english version click here.

Tento článok píšem iba niekoľko hodín po túre, s riadnou únavou v tele ale s neskutočnou satisfakciou, že sme to dali. Výstup na sopku Acatenango bola veľká výzva a jedna z najťažších a zároveň najlepších vecí aké som kedy spravila. Áno, výstup je náročný ale nie nemožný. Podmienky sú výzva. Výstup je s plnou výbavou, čo znamená batoh so stanom, spacákom, podložkou, s 5 litrami vody, jedlom a teplým oblečením. Terén a počasie jednoznačne vytvárajú náročné podmienky. Väčšina trasy je piesok a štrk, čo nie je zrovna ľahký terén a poväčšine je to jeden krok hore a dva kroky späť. Počasie je nevyspytateľné, buďte pripravení na chladné a veterné ráno.

Výstup začal okolo obeda a skončil niečo po 6 večer. Šesť hodinová túra má niekoľko 30 minútových sekcí s dostatočným množstvom prestávok, kedy máte možnosť načerpať energiu na ďaľšiu náročnú časť. Nebojte sa ale uchovať si svoje vlastné tempo. Naši sprievodcovia boli veľmi toleratní a počkali na každého. My sme mali to šťastie, že sme sa stretli úžasných ľudí z rôznych kútov sveta a v dobrej spoločnosti ide všetko ľahšie.

Po pravde, prvá hodina je najhoršia. Verte mi, myslela som si, že na to nemám a ani to nedám. Prvý kopec začína s otrasným šmykľavým štrkom, ale po prekonaní tejto časti, to bude len lepšie.

Do cieľa na base camp sme dorazili niečo po 6 večer a výhľad naokolo bola naša odmena za všetkú tú námahu počas dňa. Vo výške 3500 m.n.m, sopka Fuego rovno pred nami začala dymiť, sprievodcovia spravili vatru a my sme popri horúcej čokoláde pozorovali žiariace hviezdy.

Na dokonalú atmosféru som mala len jedno želanie. A to videť erupciu sopky. Sprievodcovia nám dali asi 5 percentnú šancu, pretože sopka bola aktívna týždeň predtým a celý proces prebieha v 2 mesačných cycloch.

A v noci to prišlo. Kúsok po polnoni sme sa zobudili na hluk pripomínajúci streľbu a otrasy zeme. Yeeees! Je to tu, erupcia sopky. A bola to tá najúžasnejšia vec akú som kedy videla. Iskriacie výbuchy a láva valiaca sa po stenách sopky. Neskutočné, všetko čím sme prešli cez deň bolo hodné tohto momentu.

4.40 ráno. “Buenos Dias, Get up everyone (Dobré ranko, vstávajte!). Uuuugh, absolútne strašné prebudenie a predstava teraz vstať do tejto zimy, ale bola to naša posledná výzva. Výstup ešte o trošku výššie do výšky 3976 m.n.m na východ slnka s 360 stupňovým výhľadom na okolité sopky a mestá. V tomto momente som začala cítiť nevoľnosť z riedkeho vzduchu a dýchanie začalo byť tiež trošku problémom. Počasie bolo čarovné, vietor fúkal ako blázon a teplota bola okolo -6 stupňov. Ale vidina toho užasného výhľadu ma hnala vopred. A pamätáte si ako som na začiatku spomenula, že prvá časť bola najťažšia? Sorry, je to jednoznačne táto posledná. Po nie veľmi kvalitnom spánku, unavených svaloch, s minimálnou viditeľnosťou a zlým počasím plus pridajte si výstup cez vulkanický štrk, máte riadne zlý štart do nového dňa 🙂

Sunrise at Acatenango

Freezing cold at Acatenango

Ale nakoniec sme to všetci zvládli, s primrznutými časťami tela, únavou ale s obrovským uspokojením, že všetko čím sme prešli za posledných 24 hodím bolo hodné tohto zážitku.

AKO SA PRIPRAVIŤ NA VÝSTUP

Ako si vybrať tú správnu agentúru?

My sme sa rozhodli dať na odporúčanie našich priateľov a vybrali si agenútu Planet Maya, ktorá sa nachádza na 7 Avenida Norte v Antigua a patrí medzi najlacnejšie. Cena bola Q120 (Eur 17) a zahŕňala dopravu, výbavu (stan, spacák, podložku) a jedlo na obed, večeru a raňajky. V meste Antigua je veľké množstvo spoločností, ktoré ponúkajú výstup, čiže sa oplatí preskúmať ceny viacerých agentúr.

Camping at Acatenango

Ako sa správne obliecť?

Pripravte sa na veľmi chladné počasie. Každá agentúra ponúka prenájom teplého oblečenia a to bundy, čiapky, rukavíc za Q10-30. My sme sa rozhodli ísť tou lacnejšou cestou a zatúlali sa na miestny trh La Paca so second hand oblečením, kde sme objavili super lacné teplé mikiny.

Čo som mala oblečené na túre?: termo tričko s krátkym rukávom, legíny, tenkú mikinu s dlhým rukávom, nepremokavú a teplo uchovávajúcu budnu Colombia- podobnú nájdeš tu – a ktorej sa nikdy nevzdám. Tenká mikina po krátkom čase nebola potrebná. V noci a ráno to boli teplá mikina, čiapka, rukavice a dvojitá vrstva legín.

Neberte si však so sebou veľké množstvo oblečenia. Snažte sa zbaliť rozumne, nezabudnite že na výstup idete s celou výbavou.

Čo si zbaliť?

Agentúra nám poskytla celkom dostatočné množstvo jedla. Dostali sme dva plnené sandviče, dva banány, dve na tvrdo uvarené vajíčka, jogurt, a instanú slížovú polievku. Avšak my sme si pribali energetickú dobroty ako extra banány, arašídové maslo, chlieb a čokoládu. Čo bolo veľmi rozumné rozhodnutie, kedže žiadne jedlo neostalo na zvyš.

Voda – agentúra odporúča si priniesť so sebou 5 litrov a vody a to nie je vtip. 5 litrov je množstvo, ktoré budete potrebovať na dostatočnú hydratáciu a taktiež na nápoje ako káva, čaj alebo horúca čokoláda.

Paličky na túru – nie, nie je to prvok, ktorý by mali mať iba osoby vyššieho veku. Je to naše naj odporúčanie počas toho výstupu. Paličky vám pomôžu nielen pri balanse, ale aj pri samotnom výstupe so štrkovitým terénom. Pri štarte budete mať k dispozícii si prenajať paličky ( Q5/$1} alebo dokonca čiapku, či rukavice za extra poplatok.