Kuba za málo. Ako cestovať lacno, v nie až tak lacnej krajine.

Tam,kde rum je lacnejší ako jedlo, všetká zelenina a ovocie sú bez chemických postrekov a kriminalita je nižšia ako vo vyvinutej západnaj krajine. To je Kuba.

For English version, click here.

Havana, Cuba

Po troch týždňnoch strávených na Kube, vo väčšine s miestnymi ľuďmi, ten čas stále v nás zanecháva zmiešané pocity, aká je vlastne táto krajina.

Bez pochyby ale môžme zhodnotiť a odporúčiť každému, kto sa odhodlá navštíviť Kubu aby sa odhodlal na dobrodružstvo s miestnymi ľudmi. Zabudnite na all inclusive hoteli, prenajaté autá a turistické reštaurácie. Kuba ponúka viac než tento západný luxus.

Tu je zopár typov, ktoré vam uľahčia cestovanie a taktiež ušetria zopár drobných.

Naše dobrodružstvo sa začalo v Havane, a pokračovalo cez Varadero, Trinidad, Plaza Ancón, Cienfuegos, Playa Giron, Playa Los Cocos and Vinales. A to je len zlomok krajiny.

Pobývanie s miestnymi, stravovanie sa ako miestny ľudia nám len pomohlo porozumieť zvyky Kubáncov a taktiež nám umožnilo cestovať lacnejčie. Kuba vskutku nie je lacná a jej ceny sú ľahko porovnateľné s krajinami ako USA alebo inými Európskymi štátmi.

ĽUDIA

Stretávanie miestnych je našou najobľúbenejšou časťou cestovania v akejkoľvek krajine. Ale zoznámenie sa s Kubáncami je iný zážitok. Cez vítajúcúcich, štedrých ľudí po drzých, lenivých a ignorujúcich miestnych bez jediného dôvodu. Buďte pripravený na situácie, kedy vás čašníci neobslúžia, predavačky vám nevydajú drobné, uprednostia pri obslúžení miestnych, ponúknu vám inú cenu ako by platili miestny, alebo vám povedia no posible – nedá sa, pretože sa im jednoducho nechce.

Na druhej strane, všetko je možné na Kube podľa ich miestneho motta. Kubánci urobia viacmenej všetko preto, aby zarobili aspoň pár centov. Čiže ak vaša casa – ubytovaie nemá vašu rezerváciu, miestny viac menej obvolajú celú dedinu a rodinu, či okolité mestá, len aby vám našli miesto na spanie prípadne taxík.

Takže naša prvá rada je OPRÁŠTE ŠPANIELČINU (online jazykový kurz nájdete tu), dokonca základy postačia na to, aby k vám ľudia boli prívetivejší a otvorení vám pomôcť.

PENIAZE

Na Kube sú oficiálne dve meny. CUP Moneda Nacional, mena používaná miestnymi ľuďmi, a CUC, mena vytvorená špeciálne pre turistov.

1 CUC = 25 CUP = 1 USD

Cudzinci by oficiálne nemali používať Moneda Nacional, a väčšina turistických miest akceptuje iba CUC.

Avšak v niektorých mestách nájdete Cambi = zmenárne, kde vám zamenia turistické peniaze za miestne. Naša druhá rada je ZAMEŇTE SI CUC ZA CUP (live kurz nájdete tu) a vaše cestovanie sa zrazu stane lacnejším, po návšteve miesnych trhov, reštaurácií a obchodov, kde platíte s CUP.

Príklad:

Za Kubánsku miestnu špecialita pizzu zaplatíte v neturistických častiach 10 CUP = 0.40 CUC = USD 0.40

Ak platíte v CUC, vo väčšine turistických častiach, pizza vás vyjde na 2-3 CUC = USD. Stále lacné však? Toto je len príklad toho, aké cenové rozdiely nájdete na Kube medzi miestnymi a turistami. A ak cestujete dlhodobo, akákoľvek zľava vás poteší.

DOPRAVA

Autobus

Väčšina služieb na Kube je rozdelená medzi miestnych a cudzincov. Viazul je národná autobusová doprava pre cudzincov poskytujúca dopravu takmer všade okolo Kuby. Ceny sú samozrejme dostupné len v CUC, čiže miestneho Kubánca v autobuse neuvidíte. Niektoré mestá ponúkajú medzimestskú dopravu pre miestnych ľuďí, my sme sa do takéhoho autobusu snažili dostať, ale márne. Odpoveď znela no posible. Only for Cubans.

Naša tretia rada: OSTAŇTE POKOJNÍ A TRPEZLIVÍ

Ak sa náhodou nedostanete do vytúženého autobusu z dôvodu preplnenia, nezúfajte. Dostavte sa na stanicu hodinu pred odchodom autobusu v deň, ktorý chcete vycestovať a skúste si kúpiť lístok znova. Každá trasa má niekoľko dvojitých rezervácií alebo zrušení lístkov. My sme sa takto dostali do autobusu 3x.

Taxi

Cestovanie taxíkom je ďaľšia možnosť.

Naša štvrtá rada: DOHODNITE SA NA CENE PRED TÝM NEŽ NASTÚPITE

Šoféri zarábajú kvantum na turistickej nevedomosti.

Taxi Colectivo je možnosť zdielania taxíka s inými ľuďmi a taktieľ lacnejší spôsob cestovania. V privátnom taxíku, čiže nikto iný len vy, zaplatíte v rámci Havany 10 a menej CUC.

Z Habana Vieja/Centro na autobusovú stanicu Viazul 5-10 CUC, záleží na vašich zjednávacích schopnostiach.

Havana Taxi Colectivo, jednosmerná cesta z boda A do boda B bez zákrut – 1 CUC (som si stá že miestny platia menej)

Taxi z/na letisko – 18-25 CUC, či ste jedna osoba alebo 4, čiže sa oplatí nájsť spolucestujúcich a cesta bude lacnejšia.

Požičanie auta

My sme si nikdy nepožičali auto, ale po rozhovoroch s inými turistami, 2 týždne vás vyjdú okolo 1,400eur. (Ceny za požičanie auta nájdete tu).

UBYTOVANIE

Prenájom Casa Particular (ceny za izbu nájdete tu a tu ), teda privátnej izby v dome miestnych ľudí je pravdepodobne jedna z najlacnejších možnstí ubytovania. Nie len, že spoznáte miestne rodiny, uvidíte ako Kubánci žijú, ako varia a ako majú zariadené domovy. Cena sú v rozpätí od 15-30 CUC, záleží samozrejme na lokalite.

AirBnB taktiež ponúka krásne ubytovanie. Ak chcete využiť zľavu, kliknite sem.

Naša piata rada: POKÚSTE ZJEDNÁVAŤ CENU, a buďte milý, usmievajte sa a snažte sa o španielčinu. Ceny pôjdú dole. Väčšina casas ponúka raňajky za 3-5 CUC a večere za 10 CUC. Ochutnávka domácej kuchyne je zážitok, čiže vám odporúčame aspoň jedno jedlo s domácimi. Porcie sú neskutočne veľké, až obrovské a veľmi chutné.

JEDLO

Náš najväčší problém. Krajina sama o sebe trpí nedostatokom jedla a jeho rôznorodosť nie je veľká. Samozrejme väčšie mestá ako Havana a iné ponúkajú reštaurácie s medzinárodnou kuchyňou, vo väčšine Meditariánskou. Avšak obchody, trhy ponúkajú iba základné potraviny a malé miestne reštiky podávajú jednoduché jedlá pripravené z ryže, fazuliek, bravčového alebo kuraťa.

Kubánska kuchyňa je viacmenej plná mäsa, vegetariáni a vegáni budú mať ťažkosti nájsť plnohodnotné jedlo.

Šaláty sú zostavené väčšínou so sezónnych potravín, v našom prípade to bolo biela kapusta, paradajka a uhorka ktoré dopĺňali všetky jedlá.

Kubánska kuchyňa je veľmi jednotvárna, pochutiny ako bylinky alebo korenie a iné príchute ťažko nájdete vo vašich jedlách. Cena jedál sa pohybuje medzi 4-10 CUC.

Zaujímavá je Kubánska verzia pizze, ktorá sa stala veľmi populárnou. Nečakajte však talianske tenké cesto, ale mastný syrový koláč, čo nie vôbec taký zlý a lacný spôsob stravovania.

V malých uličkách plných miestnych ľudí môžte nájsť stánky, okná domov, ktoré podávajú raňajky vo forme Pan con Tortilla (žemla s omeletou) za 7-10 CUP = $0.30 a výbornú silnú a sladkú kávu za 2 CUP, čo je asi 10 centov.

Naša šiesta rada: Stravujte sa ako miestni

Nákup zeleniny a ovocia z miestnych trhov je skvelý spôsob ako ušetriť peniaze a jesť aspoň trošku zdravšie. Ako som už spomenula, výber nie je veĺký. Banány, ananás a už spomenuté druhy zeleniny vás zachránia pred hladovaním.

Ak budete mať chuť na niečo sladké, vyskúšajte Dulce de Mani, arašídovú tuhú tyčinku, skoro ako nátierku, ktorú zakúpite na miestnych trhoch alebo v stánkoch okolo miest.

A teraz prichádza tá zábavná časť. Pitie alcoholu je na Kube lacnejšie ako stravovanie. Kuba je známa svojím rumom a každá casa, bar, reštika, pouličné stánky ponúkajú známe koktaily ako Mojito, Pina Colada, Ron Collins či Daiquiri.

ZÁBAVA

Pite, tancujte, fajčite cigari, choďte na túru, šnorchľujte, potápajte sa a objavujte. Kuba ponúka toho veľmi veľa avšak v rôznych oblastiach.

Havana a Trinidad sú mestá s najviac živou tradičnou hudbou a salsou. Ak túžite po krásných plážach, neuspokojte sa s Varaderom a objavte viac. Našou najobĺúbenejšou bola Playa Los Cocos, hneď vedľa Playa Girón a Playa Ancon neďaleko mesta Trinidad.

Na turistiku sa vyberte do mesta Vinales, kde nájdete vodopády, skryté podzemné vody v jaskyniach, tabakové a kávové plantáže.

To naj z Kuby môžte nájsť v novom blogu tu.

A naša posledná rada: Vyrazte na Kubu s veľkou dávnou trpezlivosti a tolerancie, lebo určite sa dostanete do situácií, ktoré budú pre vás možno nepochopiteľné ale zvláštne. Nadýchnite sa zhlboka a povedzte si, že zažívate niečo nové z čoho bude raz dobrá historka.