Colourful New Orleans

Where to start….New Orleans easily and quickly became the second best US city for us. After NYC, there’s no doubt that this colourful, lively and vibrant city has earned a big part in our hearts and we will happily return many times.

So fellow travellers, if you are doing your first, second or no matter how many trip to the USA and you’ve never been to Nola, please do yourself a favour a visit this amazing place.

It’s not only the music that New Orleans is famous for, it’s the history, colours, architecture, food and the friendliness of the people. We were absolutely impressed by the design of the houses and neighbourhoods.

As history went, it created two beautiful suburbs or sectors. One influenced by french and the other by Americans trying to outdo the French. Below you can see some of the most amazing houses around New Orleans.

And as Tennessee Williams once said: “America has only three cities: New York, San Francisco and New Orleans. Everywhere else is Cleveland.”

Kde začať…New Orleans sa rýchlo stalo našim druhým najobľúbenejším americkým mestom. Po New York City, bezpochyby, toto čarovné, farbami hýruce a živé mesto zaujalo významú pozíciu v našich srdciach.

Takže milí cestovatelia, ak plánujete svoju prvú, druhú ale niekoľkonásobnú cestu do USA, a stále ste nevideli krásy New Orleans, spravte si radosť a naplánujte si niečo iné, niečo dobrodružnejčie, čo vám predstaví Ameriku a jej históriu z úplne iného pohľadu.

New Orleans nie je známe len jazzom, je to jeho história, farby, architektúra, jedlo a priateľskosť miestnych ľudí. A my sme boli neskutočne očarení práve architektúrou celého mesta. A ako história určila, vytvorili sa 2 dizajnovo krásne časti. Francúzska a Americká, snažiaca sa prekonať dizajn tej francúzskej. Pozrite sa na náš výber tých naj domov a nechajte sa inšpirovať farbami a minulosťou.

A pikoška na záver. Už Tennesse Williams povedal: ” Amerika má iba 3 veľkomestá: New York City, San Francisco a New Orleans. Všetko ostané je Cleveland.